Invoices, warehouses, CRM
Fast, easy and convenient
Umowa o zakazie konkurencji

Rating:
5.0
Popularity:
Low
Author: Biurokrata.pl
Published: 12/03/2014

Umowa o zakazie konkurencji



Formularz umowy o zakazie konkurencji.
Tags:
This e-document has no tags definied.

Dokumenty w tej samej kategorii
Protokół zniszczenia towaru

Podatnik ma prawo ująć w kosztach podatkowych wartość zniszczonych/utraconych towarów gdy szkody były niezawinione. Żeby było to możliwe, zdarzenie musi zostać odpowiednio udokumentowane.

Pocztowa książka nadawcza

Pocztowa książka nadawcza jest bardzo przydatna tym, którzy potrzebują szczegółowej rejestracji korespondencji wychodzącej z firmy. W pocztowej książce nadawczej dokumentuje się liczbę oraz rodzaj nadanych w danym dniu listów czy przesyłek.

Add comment

Your rate:


0

Comments  (0)

----
E-document: Author:

Zakaz konkurencji



Zawarte w umowie o pracę zobowiązanie pracownika do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku do pracodawcy oraz niepodejmowania pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie w podmiotach konkurencyjnych.

Umowa może również określić okres po rozwiązaniu umowy o pracę i ustaniu stosunku pracy, gdy pracownik nie może podejmować wymienionych działań. W umowie powinna zostać zawarta wysokość odszkodowania (nie mniej niż 25% jego wynagrodzenia), która za powyższy okres przysługuje pracownikowi, w przeciwnym wypadku pracownikowi należne będzie odszkodowanie minimalne, określone w Kodeksie Pracy.

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji, która obowiązywać będzie w trakcie trwania stosunku pracy, jak też taką która obowiązywać będzie po jego ustaniu.

Podpisując taką umowę, pracownik akceptuje jej warunki, a tym samym zgadza się przyjąć na siebie wynikające z niej obowiązki. Aby w sposób pełny umowa taka chroniła interesy pracodawcy należy precyzyjnie określić w niej działalność konkurencyjną dla danego pracodawcy. Im zapis taki będzie ogólniejszy, tym łatwiej podważyć ważność całej umowy o zakazie konkurencji.


Zobowiązania pracownika



W czasie trwania umowy pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy.

Zakazem objęte są w szczególności następujące czynności Pracownika:
a) prowadzenie działalności gospodarczej (również w spółkach) lub wykonywanie wolnego zawodu, oraz wykonywanie nie zgłoszonych w organach rejestrowych usług na rzecz ludności i podmiotów gospodarczych, jeśli jest to działalność konkurencyjna wobec Pracodawcy,
b) uczestnictwo w organach stanowiących, kontrolnych lub wykonawczych osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, jeśli podmioty te prowadzą działalność konkurencyjną w stosunku do Pracodawcy,
c) wykonywanie jakichkolwiek usług na rzecz podmiotów wymienionych w punkcie b

Jeżeli w dniu podpisania z Pracodawcą niniejszej umowy Pracownik znajduje się w stosunku prawnym lub wykonuje czynności, o których mowa w niniejszej umowie, zobowiązany jest powiadomić o tym pisemnie Pracodawcę przed podpisaniem niniejszej umowy, ujawniając zakres czynności i podmioty, na rzecz których te czynności wykonuje.

Pracownik, każdorazowo przed podjęciem dodatkowej działalności zarobkowej zobowiązany jest o tym poinformować Pracodawcę w formie pisemnej, wskazując przedmiot i zakres dodatkowej działalności.


Forma umowy o zakazie konkurencji



Umowa o zakazie konkurencji, w czasie jak i po ustaniu stosunku pracy, musi być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności

(art. 1013 § 1 k.p.). Wszystkie uzgodnienia dotyczące zakazu konkurencji w formie mailowej lub ustnej są nieważne.


Do góry